mgr Łukasz Kozłowski
17 List

Białkowo-tłuszczowe śniadania a odchudzanie

Od kilku lat wraz z popularyzacją diety keto, białkowo-tłuszczowe śniadania zyskały na popularności. Ich propagatorzy wymieniają szereg korzyści, które można uzyskać, stosując je. I o ile dla części społeczeństwa zastosowanie tego typu śniadań faktycznie będzie korzystne, o tyle pozostaje pytanie, czy ich zastosowanie, faktycznie może pomóc w procesie odchudzania.

Białkowo-tłuszczowe śniadania to nic innego jak pierwszy posiłek dnia bogaty w białko i tłuszcz z ograniczoną, niewielką ilością węglowodanów. Wzorcowym przykładem niech będzie szakszuka z awokado, do zrobienia której potrzebujemy jajka, awokado, oliwę z oliwek, pomidora i opcjonalnie inne warzywa typu bakłażan, cukinia czy papryka. Brzmi dobrze?

Śniadania w każdej formie czy strategii żywieniowej mogą być naprawdę smaczne, zdrowe i sycące. I to właśnie poczucie sytości jest kluczem do zrozumienia popularności białkowo-tłuszczowych śniadań. To poczucie zawdzięczają przede wszystkim wysokiej zawartości białka, które powoduje utrzymanie poczucie sytości znacznie dłużej niż w przypadku wysokiej zawartości węglowodanów, które szybko nasycają, ale na krótko.

Zastosowanie białkowo-tłuszczowych śniadań może więc realnie pomóc w ograniczeniu podjadania w pierwszej połowie dnia.

W przypadku osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, śniadania oparte o białko i tłuszcze będą również miały korzystny wpływ na poziom glukozy we krwi, a co za tym idzie ich wdrożenie będzie miało realną zasadność w dietoterapii insulinooporności, hiperlipidemii czy cukrzycy typu II.

W kontekście doboru strategii żywieniowej warto jednak patrzeć szerzej i pamiętać o tym, co mamy do zrobienia danego dnia. Jeśli bowiem rano mamy w planach intensywną aktywność fizyczną, to białkowo-tłuszczowe śniadanie nie będzie optymalnym wyborem. Powinniśmy wówczas oprzeć śniadanie o źródło węglowodanów z niskim lub średnim Indeksem Glikemicznym. W porównaniu do podanego powyżej przykładowego białkowo-tłuszczowego śniadania możemy łatwo przemodelować je na przykład na owsianko-szakszukę zamieniając awokado na płatki owsiane.

 

W programach żywieniowych, które przygotowuję dla moich pacjentów, stosuję różne formy śniadań mając na uwadze dobro pacjenta. Zarówno białkowo-tłuszczowe śniadania jak i wysokowęglowodanowe śniadania nie będą dla każdego, dlatego tak ważne jest, by dieta, a więc sposób żywienia był indywidualnie dopasowany dla każdej osoby.

Twój komentarz